Start
Witaj na stronie startowej
Koło teatralne PDF Drukuj Email
Wpisany przez Barbara Odoj   
czwartek, 19 lutego 2015 20:05

CAŁA PRAWDA O NAS SAMYCH? CZYLI JAK POWSTAJE SCENARIUSZ KOLEJNEJ SZKOLNEJ INSCENIZACJI


Napisanie scenariusza sztuki teatralnej to rzecz niełatwa. Trzeba włożyć w prace redakcyjne sporo wysiłku, by dialogi były niebanalne, tekst spójny, zawierał suspens, zaskoczył widza nieoczekiwanymi zwrotami akcji podczas prezentowania spektaklu.

Działające prężnie w naszym gimnazjum Koło Teatralne „Kurtyna” kończy prace nad spektaklem pantomimicznym, który zostanie zaprezentowany publiczności na początku marca br. To jednak zaledwie półmetek prac Koła Teatralnego. Druga grupa gimnazjalistów należących do Koła, przypisana do drużyny „Pomarańczowych” rozpoczęła na początku stycznia prace redakcyjne, przygotowując tekst drugiej inscenizacji, która zostanie przedstawiona widowni w czerwcu br.

Zespół Redakcyjny nr 2 w składzie: Laura Nowakowska, Marta Kubica, Weronika Szołtysik, Mateusz Słota oraz Michał Hojka opracowuje scenariusz spektaklu, wzorowanego na paradokumentalnym serialu „Trudne sprawy”.

Wspomniany serial ukazuje przeważnie wątki rodzinne lub opowiada historie ludzi dotkniętych przez los. Fabuła każdego odcinka bazuje na zaprezentowaniu jakiegoś problemu, z którym zmierzą się główni bohaterowie. Serialowi nadano formułę "paradokumentu", stwarzając wrażenie, iż producenci filmu ukazują autentyczne problemy i dylematy prawdziwych ludzi. Ponadto bohaterowie każdego odcinka nie tylko nie wstydzą się swoich problemów, ale chętnie o nich mówią szerszej widowni przed kamerą w formie symulowanego wywiadu z każdym z nich.

Zdania na temat poziomu artystycznego wspomnianego serialu są jednak podzielone.

Serial emitowany od kilku lat w telewizji cieszy się z jednej strony popularnością, prawdopodobnie dlatego, że cześć widzów lubi oglądać historie o życiu, codziennych kłopotach i rozterkach zwykłych ludzi żyjących tuż obok nas, utożsamiać się z bohaterami ukazywanych historii. Z drugiej strony istnieje spora grupa odbiorców krytykujących bardzo niski poziom artystyczny tego paradokumentu.

Nasi uczniowie postanowili napisać i zaprezentować jeden odcinek takiego paradokumentu, przyjmując formułę omawianego serialu. Naszym zamiarem będzie parodia  omówionej wyżej produkcji.

Zamierzamy zbudować historię opartą na schematycznej fabule, pokazać naszej widowni nieco groteskową, absurdalną i przerysowaną opowieść o losach pewnej rodziny, borykającej się z bardzo wieloma problemami. Całość skończy się jednak pomyślnie, gdyż nasi bohaterowie, potrafią przezwyciężyć wszelkie trudności.

Efekty naszych działań poznacie już w czerwcu.

 

Opiekun Szkolnego Koła Teatralnego „Kurtyna”:  Joanna Celińska-Pacholczyk

Poprawiony: niedziela, 22 lutego 2015 20:05
 
Express Gimnazjalny PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Kaim   
środa, 18 lutego 2015 07:34

Drodzy Czytelnicy!


Tak jak w poprzednim numerze pragniemy omówić kilka ciekawych kwestii oraz podzielić się naszą twórczością.

W tym numerze tematem przewodnim będą święta, które już co prawda są za nami, jednak były przyczyną tak wielu niesamowitych wrażeń, że niedorzecznym byłoby ich pominięcie.  Oprócz tego pojawią się pomysły na spędzenie ferii.

Zachęcam wszystkich do zapoznania się z drugim numerem "Expressu Gimnazjalnego".

 

Redaktor naczelna

Oliwia Więcek

Poprawiony: środa, 18 lutego 2015 07:40
 
Koło teatralne PDF Drukuj Email
Wpisany przez Barbara Odoj   
wtorek, 10 lutego 2015 12:40


SCENOGRAFICZNE ZMAGANIA, CZYLI JAK "BUDUJEMY" NASZE DEKORACJE TEATRALNE...


Od listopada 2014 roku w ramach Zespołu Scenograficznego Szkolnego Koła Teatralnego "Kurtyna" trwają nieprzerwanie prace gimnazjalistów, tworzących elementy dekoracji teatralnej, która będzie nieodłączną i bardzo ważną częścią pantomimicznego spektaklu. Nad pracami tego zespołu czuwa Pani Ewa Kolricz. Pantomima zostanie zaprezentowana (nie tylko szkolnej) widowni na początku marca 2015 roku. Przygotowanie tegorocznej "Inscenizacji bez słów" okazało się dla całego Koła Teatralnego, a więc wszystkich tworzących go Zespołów, sporym wyzwaniem, dlatego też planowany na styczeń spektakl został przesunięty na początek marca. Prace nad naszym przedstawieniem wydłużają się, gdyż we własnym zakresie tworzymy scenografię i projektujemy kostiumy oraz rekwizyty, następnie sami pozyskujemy materiały do ich sporządzenia i samodzielnie je wykonujemy. Zarówno prace redakcyjne, scenograficzne, związane z udźwiękowieniem, jak i działania aktorów wymagają w tym roku szkolnym o wiele większej, niż w roku ubiegłym, dawki energii, większej ilości materiałów, a przede wszystkim sporej ilości czasu, który przeznaczamy na próby.

Mamy nadzieję, że efekty naszych działań zaskoczą pozytywnie widownię….

Tekst i redakcja: Joanna Celińska-Pacholczyk

Poprawiony: środa, 18 lutego 2015 07:32
 
Szkolny Klub Wolontariusza PDF Drukuj Email
Wpisany przez Barbara Odoj   
poniedziałek, 26 stycznia 2015 00:05

 

Świąteczny koncert

19 stycznia nasz szkolny chór wystąpił z koncertem kolęd w zaprzyjaźnionym Domu Pomocy Społecznej "Przyjaźń" w Tarnowskich Górach. Ponad 30 osobowa grupa solistek i solistów zaprezentowała świąteczny repertuar w skład, którego wchodziły zarówno tradycyjne kolędy jak i współczesne piosenki o tematyce bożonarodzeniowej.

Nie zabrakło popisów gry na instrumentach ( gitara, flet i keyboard). Wyjazd odbył się w ramach działalności Szkolnego Klubu Wolontariusza.

Opiekunem chóru jest pani Justyna Otolińska.

Poprawiony: środa, 18 lutego 2015 07:32
 
Szkolny Klub Wolontariusza PDF Drukuj Email
Wpisany przez Barbara Odoj   
niedziela, 25 stycznia 2015 19:23

Spotkanie noworoczne z dziećmi z Domu Dziecka w Piekarach Śląskich

 

W ubiegły czwartek 15 stycznia 2015r. członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza zostali zaproszeni na uroczyste spotkanie noworoczne połączone ze śpiewaniem kolęd, które odbyło się w Klubie 5 w Piekarach Śląskich. Grupa 15 wolontariuszek, wśród których były chórzystki, przygotowała występ artystyczny oraz rozdała prezenty.  Uczniowie naszej szkoły  przygotowali imienne podarunki dla wszystkich 45 wychowanków Domu Dziecka. W sumie w robienie prezentów zaangażowało się ponad 90 osób, czyli prawie 1/3 wszystkich uczniów w szkole. Nasi gimnazjaliści bardzo chętnie biorą udział w tej corocznej akcji. Darczyńcy znali imiona i wiek wychowanków  i na tej podstawie przygotowywali podarunki.  Do każdego z nich uczniowie dołączyli kartki z życzeniami oraz swoje zdjęcia. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom i uczniom zaangażowanym w to wspaniałe dzieło wolontariatu.

Akcję przygotowała Katarzyna Michalska z pomocą Joanny Olech- Cofałki i Syblilli Rakoczy.

 

W spotkaniu noworocznym wzięły udział:

- Wikoria Aleksiuk, Dagmara Kaczmarek 3d

- Wiktoria Kołodziejczyk, Magdalena Mokry 3b

- Aleskandra Hain, Wiktoria Kierzek, Wiktoria Bereżewska 3c

-Anna Matysek, Aleksandra Wylężek 2a

-Marta Kubica 2c

-Weronika Rogacka, Oliwia Ziobro, Natasza Mentel 1d

- Magdalena Ślązok, Karolina Saternus 1a

Poprawiony: środa, 18 lutego 2015 07:32
 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 1 z 23
Copyright © 2015 Gimnazjum im. Jana Pawła II w Świerklańcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości